O nás

Spolek „MHDUH.cz – Za lepší MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích“ vznikl v roce 2012 na podporu zkvalitnění veřejné dopravy a urbanismu v Uherském Hradišti a přilehlém Starém Městě a Kunovicích.

Prvotním impulsem k založení byl obrovský ohlas na virálně se šířící dokument tehdy ještě studenta Jana Kolaříka „Návrh na zlepšení MHD v Uherském Hradišti“ z podzimu 2011.

Jsme patrioti, kteří zároveň věří, že kvalitní a spolehlivá veřejná hromadná doprava patří ke každému modernímu městu a spolu s přívětivou infrastrukturou pro pěší a cyklisty tvoří nezbytný díl pro spravedlivou a trvale udržitelnou mobilitu. A ta je samozřejmě nezbytná pro udržování vysoké kvality života ve městě i přívětivosti města k návštěvníkům a turistům.

Zakladatel spolku Jan Kolařík se postupně propracoval z pouhého občanského aktivisty na konzultanta, který profesionálně radí samosprávám, jak organizovat kvalitní MHD… a v roce 2017 dodal rozsáhlou studii nové MHD v podobě Koncepce veřejné dopravy i Uherskému Hradišti. Implementace nové koncepce na uherskohradišťské radnici od té doby stále probíhá – a novým systémem hromadné dopravy bychom se měli všichni svézt od roku 2024.

Celý příhěh MHDUH.cz z pohledu zakladatele Jana Kolaříka »

Napsali o nás – MHDUH.cz v médiích »


Kdo stojí za iniciativou?

  • Jan Kolařík: Uherskohradišťský patriot, absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT a zakladatel iniciativy MHDUH.cz. Dnes profesionální konzultant ve veřejné dopravě, který mj. aktuálně pomáhá Zlínskému kraji transformovat veřejnou dopravu v přívětivý a dobře funkční integrovaný dopravní systém hodný 21. století. Na vlastní kůži otestoval stovky systémů veřejné dopravy po celém světě a pro Uherské Hradiště dodal v roce 2017 oficiální Koncepci veřejné dopravy a nyní komentuje její implementaci. Mimo veřejnou dopravu se zabývá publikační činností a vizuální tvorbou, spolupracuje s magazínem Forbes a v minulosti spolu s Ondřejem Vaverkou vydal aplikaci pro tvorbu spořičů obrazovky InstantStorm, kterou si oblíbily miliony uživatelů.
  • Ondřej Vaverka: Absolvent informatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je fanouškem veřejné dopravy a aktuálně se profesně zabývá vývojem paralelních algoritmů pro výpočty úloh na grafických kartách. Spolu s Janem Kolaříkem vydal aplikaci pro tvorbu spořičů obrazovky InstantStorm, kterou si našly miliony uživatelů po celém světě.
  • Petr Kolařík: Dvojnásobný vítěz celostátního kola Zeměpisné olympiády, absolvent geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a aktuálně vysokoškolský přednášející v oblasti obsluhy regionů veřejnou dopravou. Nadšený šiřitel slávy Uherského Hradiště po celém světě!
  • Jaroslav Ševčík: Starosta uherskohradišťského Sokola, aktivní člen Pirátské strany a občanský akvitista ve zlepšování života v Uherském Hradišti. V roce 2011 přišel s prvotním impulsem pro založení spolku MHDUH.cz a „nakopl“ tak Jana Kolaříka, aby aktivismus kolem MHD rozjel ve velkém.
  • Erik Rudický: Absolvent Cambridge, profesionální hráč koňského pola, trenér koní, zakladatel ekologické farmy Louchovský dvůr. I když je neustále rozlétaný po světě, stále je patriotem Uherského Hradiště. MHDUH.cz mnohokrát pomohl svým zapáleným aktivismem pro transformaci české veřejné sféry k lepšímu.
  • Pavel Brázdil: Absolvent několika vysokoškolských oborů v oblasti regionálního rozvoje. Přes týden profesionální ministerský úředník, ve volném čase vášnivý šotouš a advokát pro kvalitní systémy veřejné dopravy.
  • Jakub Sabák: Patriot Kunovic, folklorní nadšenec, dlouholetý zaměstnanec železničního RegioJetu… a především fanoušek veřejné dopravy, jak se patří. Neustále přichází se skvelými nápady na vylepšení veřejné dopravy jak v souměstí Uherského Hradiště, tak v celém regionu.