Veřejné fórum o rozvoji města Uherské Hradiště 2014

Dne 28. 5. 2014 se v Redutě v Uherském Hradišti konalo už šestým rokem Veřejné fórum o rovoji města, na jehož konci proběhlo i tradiční hlasování o největších problémech města. Každý účastník měl k dispozici dva hlasy a ty mohl rozdělit mezi 16 problémů, které se probojovaly do „užšího výběru“ od jednotlivých tematických stolů. Hlasy zástupců města (zaměstnanci městského úřadu, zastupitelé, …) byly odděleny, v celkovém pořadí však měly stejnou váhu jako hlasy zbylé.

Následující tabulka obsahuje výsledky hlasování. Problémy budou v průběhu příštích měsíců ověřeny dotazníkovým šetřením a město za rok publikuje nové pořadí problémů podle dotazníků. (Aktualizace 25. 9. 2014: Dotazníkové šetření již proběhlo a zde se problém „Málo zastávek a špatné linkové vedení MHD“ umístil jako nejpalčivější ze všech; podrobnosti zde.)

 

Problém Hlasy (zástupci
města)
Hlasy (ostatní
občané)
Hlasy celkem
Pokračovat v rekonstrukci školních budov a hřišť 5 26 31
Málo zastávek a špatné linkové vedení MHD 3 27 30
Potřeba severního obchvatu Jarošov – St. Město 18 12 30
Skladování hruboprachu v CTZ 3 16 19
Řešit opuštěné objekty 3 14 17
Oprava fasády a věží kostela sv. Františka Xaverského 4 10 14
Navýšit počet strážníků MP a PČR 4 6 10
Absence dětského hřiště v Jarošově 0 10 10
Pokračovat v rekonstrukci hřišť a sportovišť 4 3 7
Zajištění hygieny pro osoby bez přístřeší 2 4 6
Údržba zeleně (ořezy a průchodnost komunikací) 1 3 4
Prostory pro klub důchodců 2 1 3
Obnovit kurzy sebeobrany 0 3 3
Problém drobného trhového prodeje 0 2 2
Oživení bývalé jezuitské koleje 1 1 2
Absence lezecké stěny 0 2 2

 

Problém „Málo zastávek a špatné linkové vedení MHD“ skončil stejně jako v loňském roce na druhé příčce, o niž se tentokrát dělil ještě s problémem „Potřeba realizace severního obchvatu (Jarošov – Staré Město)“. Při zohlednění pouze hlasů veřejnosti se „Málo zastávek a špatné linkové vedení MHD“ probojovalo dokonce na první místo. Opět se bohužel projevil výrazný nepoměr v hlasování mezi zástupci města a veřejností, kdy např. problém „Potřeba realizace severního obchvatu (Jarošov – Staré Město)“, který podle veřejnosti skončil až na 5. místě, posunuli zástupci města svými 18 hlasy na 2. místo, zatímco „Málo zastávek a špatné linkové vedení MHD“ obdrželo od zástupců města jen 3 hlasy. S takovou ignoraci městské hromadné dopravy zástupci města může souviset právě její vysoce nestandardní a netransparentní způsob financování. Během hlasování nastala také malá komplikace – některý z účastníků roztrhl jednu hlasovací samolepku na dvě poloviny a každou z nich nalepil k jinému problému. Tyto dva neplatné hlasy nejsou v tabulce výše zahrnuty.

Ohlédnutí za minulými ročníky

V roce 2012 občané na veřejném fóru určili problém „Kvalita a dostupnost MHD“ dokonce úplně nejpalčivějším problémem města. Tento problém skončil na 1. místě i v následném dotazníkovém šetření ověřujícím problémy.

Jak už bylo zmíněno výše, v roce 2013 se na veřejném fóru na 2. místo dostal problém „Málo zastávek a nevhodné linkové vedení MHD“, který podle slov starosty města Květoslava Tichavského v následném dotazníkovém ověřování problémů skončil na 4. místě. Zároveň starosta v krátké prezentaci v úvodu fóra zrekapituloval, jaké změny v MHD město za poslední rok prosadilo. Těmto změnám se podrobně věnujeme v článku „Změny v MHD od 15. 12. 2013“. Většina z nich se bohužel netýká počtu zastávek nebo linkového vedení.

Prezentace města: změny v MHD v roce 2013

^ Starosta města prezentuje změny provedené v MHD v roce 2013

Pořadí problémů města podle dotazníků v roce 2013

^ Pořadí palčivosti problémů města v roce 2013 podle dotazníkového ověřování

Závěr

Veřejné fórum o rozvoji města opět ukázalo, že uherskohradišťská veřejnost vnímá špatně fungující systém MHD jako největší problém města. Moc děkujeme všem občanům, kteří si na účast udělali čas a prokázali, že jim podoba městské hromadné dopravy není lhostejná.

Fotogalerie

Bezpečnostní problémy města Uherské Hradiště 2014

^ Velitel městské policie Vlastimil Pauřík prezentuje problémy města týkající se bezpečnosti

Problémy od stolu mládeže 2014

^ Skaut Tomáš Trubačík prezentuje problémy města definované u stolu mládeže

Problémy od stolu mládeže 2014

^ Skaut Tomáš Trubačík prezentuje problémy města definované u stolu mládeže

Problémy od stolu dopravy 2014

^ Vedoucí odboru dopravy Jindřich Havelka prezentuje problémy města definované u stolu dopravy

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Novinky a jeho autorem je Redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Veřejné fórum o rozvoji města Uherské Hradiště 2014

  1. Chtel jsem se zeptat, na zaklade ceho jste pocitali hlasy zastupcu mesta…

    • Hlasování probíhalo lepením malých barevných samolepek na papírové plachty s tabulkou jednotlivých nominovaných problémů. Samolepky, které měla k dispozici veřejnost, byly oranžové; samolepky zástupců města pak zelené. Po skončení hlasování jsme si pouze vyfotografovali hlasovací plachty a jednoduše sečetli samolepky jednotlivých barev. Žádná věda.

      • Jo, toho jsem si nevsiml.
        Problem techto for je v tom, a jsem z toho take znacne znechuceny, ze i mezi tzv. verejnosti je spousta zamestnancu mesta. Ale to je na jine povidani…

Komentáře nejsou povoleny.