(Ne)dostupnost zastávek MHD v Uherském Hradišti: srovnání s dalšími městy

Jedním z největších problémů Uherského Hradiště je nízká koncentrace zastávek MHD, zejména v centru města. Následující významné oblasti jsou tak odříznuté od služeb městské hromadné dopravy:

  • Převážná většina centra města
  • Sídliště Stará Tenice a Mojmír
  • Nová obytná zóna v areálu bývalých kasáren
  • Rybárny
  • Sídliště Pod Svahy
  • Sportoviště města

Paradoxně je hustota zastávek MHD Uherské Hradiště vyšší v okrajových částech než v centru – na rozdíl od všech ostatních českých měst.Celou situaci dobře ilustruje následující obrázek využívající izochron – kružnic pro plánování rozmístění zastávek MHD ve městech:

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Uherské Hradiště vs. další města Zlínského kraje

Na následujících obrázcích je srovnání hustoty zastávek s dalšími městy Zlínského kraje, v nichž funguje systém MHD. Záměrně není uváděn Zlín – z hlediska rozlohy a počtu obyvatel by nebylo férové jej s Uherským Hradištěm srovnávat, rozdíl by zde byl ještě markantnější než u dalších uváděných měst. Kliknutím na zmenšené náhledy map zobrazíte jejich plné verze.

Vsetín

Bezkonkurenčně nejlepší pokrytí zastávkami v tomto srovnání má systém MHD ve Vsetíně. Výborně pokryto je prakticky celé město bez výjimek.

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Kroměříž

Druhý nejlepší systém MHD z hlediska hustoty zastávek má v tomto srovnání Kroměříž. Bez dobře dostupných služeb MHD zůstala pouze (přirozeně) Podzámecká zahrada a malé odlehlé části města.

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Valašské Meziříčí

Ve Valašském Meziříčí jsou zastávky MHD více než dobře dostupné ve všech důležitých částech města. Menší nepokrytá místa se vyskytují na jeho okrajích.

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Otrokovice

Kvalitní pokrytí zastávkami MHD vzhledem k počtu obyvatel mají i Otrokovice. Centrum města je posázeno velkým množstvím zastávek. Bez MHD bohužel zůstala severovýchodní obytná čtvrť, ostatní mezery na mapě jsou pouze v průmyslových areálech.

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Závěr srovnání

Jak je vidět na obrázcích výše, MHD Uherské Hradiště je na tom z hlediska dostupnosti zastávek zdaleka nejhůře ve Zlínském kraji. To však bohužel neplatí pouze ve srovnání s městy Zlínského kraje, hustota zastávek MHD v Uherském Hradišti je nejhorší i mezi všemi českými městy s počtem obyvatel nad 20 000. Teď je jen důležité, aby si závažnost problémů uvědomili i představitelé městského úřadu, změna k lepšímu totiž ve srovnání s dalšími projekty města nemusí být nikterak náročná a nákladná – přesto by rapidně zlepšila k lepšímu životu ve městě a mohla snížit i počet automobilů v centru.

Návrh řešení

Zde je ještě srovnání současného stavu rozmístění zastávek MHD s variantou navrhovanou na stránce Zastávky v souměstí:

Dostupnost zastávek MHD Uherské Hradiště

Jak přispět ke zlepšení?

Pokud vám není lhostejné téma dostupnosti zastávek MHD Uherské Hradiště, zapojte se prosím do diskuse na této stránce. Zároveň můžete podpořit iniciativu za lepší MHD měst Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice některým ze způsobů (včetně vyplnění online petičního formuláře) popsaných na stránce Podpořte iniciativu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je Jan Kolařík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.